مهـــارت زندگی در دنیای امروز

آگاهی‌های بیشتر

پایان نامه و پژوهش

بررسی نظرات کودکان، نوجوانان و مادران نسبت به اثرات اجتماعی بازی‌های رایانه‌ای، عنوان پژوهشی است که توسط خانم‌ها تهمینه شاوردی و شهرزاد شاوردی، در میان دانش‌آموزان 8 منطقة شهر تهران و مادران آن‌ها صورت پذیرفته است. فایل پی‌.دی.اف 30 صفحه‌ای چکیدة این پژوهش را که در شمارة 7 فصلنامة تحقیقات فرهنگی (پاییز 88) منتشر شده و حاوی نکات مهمی است، می‌توانید از نشانی زیر بارگذاری کنید.
یکی از چالش‌های موجود در زندگی امروز، مباحث اقتصادی و مدیریت امور اقتصادی خانواده‌ها است. سایت همشهری آنلاین، از جمله پایگاه‌های اطلاع‌رسانی است که در بخشی تحت عنوان «مهارت‌های زندگی» به ارائه اطلاعاتی خواندنی در زمینه‌های گوناگون برای خانواده‌ها می‌پردازد. یکی از مقالات مفید این سایت، «چطور اقتصاد خانواده را مدیریت کنیم؟»، نام دارد. در زیر نشانی این مقاله را آورده‌ایم. اگر این مقاله را تا انتها بخوانید، می‌توانید در ادامه، عناوین ده‌ها مقالة دیگر در زمینة مهارت‌های زندگی را نیز مشاهده کنید که با کلیک روی هریک از آن‌ها، به نوشته‌های خواندنی دیگری دست خواهید یافت:

کتاب

هرچند امروزه کتاب‌های فراوانی راجع به رایانه در بازار وجود دارد، ولی دانلود‌کردن رایگان یک کتاب چند‌بخشی دربارة رایانه، لذت دیگری دارد. به نشانی زیر بروید و علاوه بر بارگذاری رایگان کتاب 138 صفحه‌ای آموزش رایانه نوشتة دکتر باقر‌زاده، 5 کتاب دیگر از جمله آشنایی با اینترنت، آشنایی با جرایم سایبری و آموزش الفبای فارسی با رایانه را نیز دانلود کنید. نشانی در زیر آمده است:
هم‌چنین از همین سایت، شما ‌می‌توانید کتاب «‌20 نکته دربارة کار با ویندوز» را نيز بارگذاری کنید.
روزنامة دنیای اقتصاد، در روزهای پنج‌شنبه، یک «ضمیمة آخر هفته» منتشر می‌کند که شامل مطالب متنوع اقتصادی، اجتماعی، فناوری، هنری و سایر نیازهای زندگی امروز است. این ضمیمه هر شماره یک موضوع محوری دارد، اما سعی می‌کند به موضوعات دیگر از خبر گرفته تا مطالبی دربارة سلامت، مسکن، خودرو و غیره هم سرک بکشد. این ضمیمه به همراه روزنامه در روزهای پنج‌شنبه توزیع می‌شود.
دوماهنامة «شوق تغییر»، مجله‌ای است که سعی دارد به موضوعات متعدد زندگی در دنیای امروز توجه کند. محور این مجله «تربیت» است، اما در آن می‌توان مقالات و مطالب متنوعی دربارة موضوعات دیگر زندگی هم یافت.
این مجله در شبکه‌ای خاص و به صورت پذیرش اشتراک توزیع می‌شود. 
6 و 7 ویژه‌نامة آخر هفتة روزنامة همشهری است که در آن مطالب خواندنی زیادی می‌توان یافت. با 6 و 7 می‌توانید هم ایرانگردی کنید و مناطق گوناگون ایران را بشناسید و هم از آن‌چه در دنیای هنر، فناوری،کتاب، سلامت و تندرستی و خانه‌داری روی می‌دهد، مطلع شوید.

وبسایت و وبلاگ

همان‌طور که در متن کتاب هم گفتیم متأسفانه برخی از پدر‌و‌مادرها در زمینه اطلاعات رایانه‌ای، نسبت به فرزندان خود در سطح بسیار پایینی قرار دارند. خب، اشکالی ندارد. ما پیشنهاد ساده‌ای برایتان داریم. سایت دپارتمان ICT کودک‌و‌نوجوان مجتمع فنی‌تهران، یکی از پایگاههای آموزشی خوب است که در مورد آموزش کامپیوتر به کودکان اطلاعات جالبی دارد. کسانی که اطلاعات رایانه‌ای آنها کم یا بسیار کم است، می‌توانند خودشان یا به همراه فرزند کم سن‌و‌سالشان در این سایت گشتی بزند و به تدریج در مورد رایانه اطلاعاتی را کسب کنند. مطمئن باشید اگر در این سایت و سایت‌ها و وبلاگ‌های مشابه دیگر اندکی گشت‌و‌گذار کنید، پس از مدتی ترس‌تان خواهد ریخت و به زودی به فردی خبره در زمینة رایانه تبدیل خواهید شد.
با یک سایت متفاوت چطورید؟ دوست دارید اطلاعات خودتان دربارة رایانه را با زبانی متفاوت و با همان ادبیاتی که فرزندان شما دوست دارند، به روز کنید؟ پس زیاد معطلتان نمی‌کنیم جنتلمن‌های عزیز.سایت جنتلمن منتظر شماست:

فیلـم آمـوزشـی و کلیپ ها

حضور (به انگلیسی: Being There)‏ فیلمی به کارگردانی هال اشبی محصول سال ۱۹۷۹ آمریکاست که دو ساعت و۱۰ دقیقه است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام از جرزی کوزینسکی نویسندة لهستانی- آمریکایی ساخته شده‌است.
داستان فیلم دربارة باغبانی فاقد هویت و شناسایی است که هرگز پایش را از خانه‌ای که در آن باغبانی می‌کرده، بیرون نگذاشته است و افراد خارج از خانه، برای او تنها از دریچة تلویزیون معنا دارد. بعد از مرگ صاحبخانه، کمپ به اجبار از خانه بیرون می‌رود و طی دورانی، تا حوادث ریاست جمهوری آمریکا پیش می‌رود.
این فیلم در سال ۱۹۸۰ کاندیدای دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد از مراسم آکادمی شد و اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد را دریافت کرد. حضور در همین سال در ۶ بخش کاندیدای دریافت جایزه گلدن گلاب شد ودر نهایت توانست جایزه ویژة این جشنواره را در بخش‌های بهترین بازیگر نقش اول و دوم مرد به خود اختصاص دهد. ساخته هال اشبی همچنین کاندیدای نخل طلای کن بوده است. این فیلم در سال ۱۹۸۱ در چهار بخش نامزد دریافت جایزه بافتا شد.
در این فیلم تأثیر رسانه- البته از نوع رسانه‌های چند دهه پیش؛ تلویزیون- بر زندگی افراد به خوبی به تصویر کشیده می‌شود.
 
بستن