مهـــارت سلامت جسمانی و روانی

آگاهی‌های بیشتر

پایان نامه و پژوهش

سايت همشهري آنلاين، از جمله پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني است که در آن علاوه بر اخبار و تحليل‌هاي روز، مطالب خواندني و مفيد فراواني را مي‌توان يافت. شما مي‌توانيد در نشاني زير که در بخش تغذيه و مواد غذايي همشهري آنلاين قرار داده شده است، مقاله‌اي را دربارۀ 5 غذاي سالم و ارزان بخوانيد و پس از اتمام خوانش مقاله به فهرستي مشتمل بر قريب صد مقالۀ ديگر برسيد که همگي خواندني و مناسب خانواده‌هاست.

وبسایت و وبلاگ

به دلیل گستردگی بیماری ایدز، توسعۀ مواد مخدر و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر، در چند سال اخیر سایت‌های مفید فراوانی که عمدتاً به زبان انگلیسی است، راه‌اندازی شده است که نشانی چند مورد از آن‌ها را در پی می‌آوریم: 

– سایت بنگاه خیریۀ تحقیق پزشکی و آموزش پیشگیری از ایدز در انگلستان 
– برنامۀ مشترک سازمان ملل دربارۀ ویروس HIV 
– بخش استعمال مواد سازمان بهداشت جهانی 
– دراگ اسکوپ، مرکز تخصصی مواد مخدر در انگلستان 
– سایتی شامل نشریه‌های بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر در شبکۀ اینترنتی مؤسسه بین‌المللی استعمال مواد مخدر 
پایگاه جامع اطلاعات پزشکی ایران سلامت، شامل مطالبی در زمینه‌های گوناگون از جمله: دارو و درمان، جراحی، سلامت عمومی جامعه، پوست و مو، تغذیۀ سالم، کودکان و نوجوانان، سلامت زنان و مردان و سلامت جنسی است. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، باید ثبت‌نام کنید.
پایگاه اطلاع‌رسانی سلامتیران، علاوه بر مقالات و مطالب متنوع در موضوعات سلامت، پیوند‌های مفیدی هم با سایر سایت‌ها و نشریات مرتبط دارد. هفته‌نامۀ پرتیراژ سلامت هم توسط همین گروه منتشر می‌شود.
همچنین در سایت آموزش همگانی تغذیه برای اصلاح الگوی تغذیۀ صحیح که توسط وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی راه اندازی شده است، می توان به اطلاعات خوبی دست پیدا کرد.
مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران، یک مؤسسه پژوهشی- مطالعاتی است که پایگاه اطلاعاتی پر و پیمانی دارد. در سایت این مرکز، علاوه بر نتایج آخرین پژوهشهای داخلی و خارجی دربارۀ اعتیاد، به اسلایدهای آموزشی استادان این مرکز و بسیاری اطلاعات دیگر نیز می‌توان دست یافت. برخی از اطلاعات این مرکز را صرفاً در صورت ثبت‌نام می‌توان دریافت کرد.

فیلـم آمـوزشـی و کلیپ ها

بوتیک: این فیلم به کارگردانی حمید نعمت الله ساختة سال 1382 است. فیلمی کاملاً اجتماعی در‌بارة دختری به نام اتی (احترام) است که سهم خود را از خانة اجاره‌ای که با دوستانش اجاره کرده نپرداخته است و صاحب خانه قصد دارد، آنها را بیرون کند. جهانگیر، جوانی که در بوتیک کار می‌کند، مبلغ مورد نیاز اتی را فراهم می‌کند. اما اتی با آن مبلغ تصمیم می‌گیرد به خارج برود. سعی اتی برای تهیة کسری پولی که برای خارج رفتن نیاز دارد، اتی را در موقعیت خطیری قرار می‌دهد. اما این تمام ماجرا نیست. جهانگیر به واسطة مشکلات احترام، تماشاگر را به دنیای دیگری می‌برد: دنیای اعتیاد. از مهرداد( حامد بهداد) تا آقای شاپوری(رضا رویگری). از خانة کوچک مهرداد تا خانه ناامن شاپوری، و در این رفت‌و‌آمدها، بیننده با یک معتاد دوست‌داشتنی! و عصبی به نام مهرداد آشنا می‌شود، نقش مهرداد را حامد بهداد بازی می‌کند.
مهمان مامان: یک فیلم کمدی خانوادگی که داریوش مهرجویی آن را کارگردانی کرده است. این فیلم بر اساس کتابهوشنگ مرادی‌کرمانی و توسط سیما‌فیلم تولید شده است. از فیلم، استقبال خوبی شد و در بیست‌و‌دومین جشنوارة فجر جوایزی گرفت. تازه عروس و دامادی مهمان سرزده خانواده‌ای می‌شوند. چون وضع مالی خانواده خوب نیست، همسایگان دست به دست هم می‌دهند تا آبروی صاحبخانه را حفظ کنند.پارسا پیروزفر، در مهمان مامان پسر یک خانوادة مرفه است که به خاطر علاقه به زنی که مورد تأیید خانواده‌اش نیست، خانواده‌اش را ترک کر‌ده است. شاید هیچ معتادی به اندازة معتاد مهمان مامان، خواستنی و دلچسب از کار در نیامده باشد و اتفاقاً دیالوگ اصلی این فیلم را هم، همین نقش در دقیقه پایانی می گوید:«امروز که گذشت، فردا را چه کنیم.»
خون بازی: این فیلم ساختة مشترک رخشان بنی‌اعتماد و محسن عبدالوهاب در سال 1385 است.«سارا» دختری امروزی، اما معتاد است. سارای خون بازی- باران کوثری– طوری به مخاطب معرفی می‌شود که انگار وظیفه‌اش بوده است که معتاد شود، که زندگی خصوصی‌اش را ندیده بگیرد، که سر مادرش داد بزند که مادرش را مجبور کند برایش مواد بخرد و حالی همه بکند، همین است که هست.خون بازی کارگردانی بی نظیری دارد .فیلمی شبیه درس ریاضی است که بر اساس فرمول‌های مردم شناسی ساخته شده باشد. شاید بتوان گفت هشدار جدی سینما به آن سال‌هایی است که آمار اعتیاد، با ورود موادهای جدید بالا رفت و سهم عمده‌ای از این ورود، از آن جوانان شد.
سنتوري: اين فيلم ساختۀ داريوش مهرجويي در سال ۱۳۸۵ است. سنتوري فيلمي است اجتماعي با رويکردي انتقادي که تم اصلي آن تضاد سنت و مدرنيته در جامعة امروز ايران و موضوع آن سقوط هنرمند و خود‌ويرانگري او در جامعه‌اي است که هنر واقعي را برنمي‌تابد و مدام آن را محدود و سرکوب مي‌کند. علي، بهرام رادان، نوازندة چيره‌دست سنتور و خوانندة محبوب جوانان، ناگهان در اوج شهرت و موفقيت، افسار زندگي را از دست مي‌دهد و به بيراهه مي‌رود. او مي‌گويد همة بدبختي‌ها از وقتي شروع شد که عشق بزرگ زندگي‌ام، هانيه مرا ترک کرد، اما هانيه زماني مي‌رود که علي مدت‌هاست در‌بند اعتياد خانمان‌سوز خود گرفتار است. هانيه مي‌رود تا آن صحنة تکان‌دهندة قابل باور اتفاق بيفتد که پدر علي با بازي خوب مسعود رايگاننقش‌آفرين آن است. علي تزريق موادش را به پدرش مي‌سپارد و بعد ببيننده را به بهت مي‌کشاند که تلخي اعتيادي که جامعه را تسخير کرده است، در انديشة مخاطب هم متصور شود.
بستن