مهـــارت رودررویی با بحران های زندگی

آگاهی‌های بیشتر

پایان نامه و پژوهش

محمد عبداللهي ارفع، دانش‌آموختة کارشناسي ارشد فلسفة تعليم و تربيت از دانشگاه تهران و آموزگار دبستان علوي تهران است. عنوان پايان‌نامۀ وي «بررسي امکان و چگونگي توصيف پديدۀ مرگ براي کودکان دبستاني با تأکيد بر کودکان داغ‌ديده» بوده که با راهنمايي دکتر محمدرضا شرفي انجام شده است. چکيدۀ اين پژوهش بسيار کاربردي را که مي‌تواند پاسخگوي شما در رودررو شدن با پرسش‌هاي کودکانتان باشد، از دو فايل زير دانلود کنيد و بخوانيد:
در متن کتاب از ورشکستگي به عنوان يکي از موارد ايجاد بحران در زندگي انسان‌هاي دنياي امروز ياد کرديم، ولي به اندازة کافي دربارۀ آن سخن نگفتيم. در مقاله‌اي که نشاني آن را در پي آورده‌ايم، عليرضا فتحعلي، عوامل و دلايل مهم ورشکستگي و مدل‌هاي آن را از ابعاد گوناگون شکافته است. نشاني مقاله به قرار زير است:

وبسایت و وبلاگ

سایت سیمرغ پورتالی شامل مطالب متعدد است که در بخش سبک زندگی آن، می‌توان مقالات متنوعی در زمینۀ مواجهه با بحران‌های زندگی یافت.

فیلـم آمـوزشـی و کلیپ ها

2 یا 3گانه‌ها از جمله فیلم‌های سینمایی هستند که برخی از کارگردانان به تولید آن‌ها روی می‌آورند. در 2این قبیل فیلم‌های سنمایی کارگردان در فیلم‌های جدای از هم, موصوعی واحد را از زوایای گوناگون به تصویر می‌کشد. از جمله کارگردانان معروف سینمای ایران که به ساخت 3‌گانه اقدام کرده، اصغر فرهادی است.محور 3گانۀ مشهور فرهادی «دروغ» و تبعات بحرانی ناشی از آن است که می‌تواند با موضوع کتاب حاضر همخوانی داشته باشد. مشخصات این سه فیلم، از این قرار است:
– چهارشنبه‌سوری، محصول 1384، داستان شک زنی به روابط همسرش است و این موضوع زندگی آنها را دچار تنش می‌کند.
– دربارۀ الی، محصول ،1384 داستان سفر گروهی چند زوج جوان است. در جریان این سفر، یکی از آنها در ساحل دریا گم می‌شود. افراد به خاطر منافع خود به دروغ روی می‌آورند و موضوع، شکل بحرانی پیدا می‌کند.
– جدایی نادر از سیمین، محصول ،1389 ماجرای زن و شوهری است که بر سر مهاجرت به کشوری دیگر اختلاف دارند و در آستانۀ طلاق هستند و یک دروغ، باعث از هم پاشیدن زندگی آنها می‌شود.
موضوع بحران‌های زندگی در جامعۀ امروزی ما، آن چنان پردامنه و پرگستره است که می‌توان فیلم‌های سینمایی فراوانی را در این حوزه معرفی کرد. ولی به جهت آن که قصد داریم منابع و اطلاعات جنبی دیگری را نیز معرفی کنیم، علاوه بر 3گانۀ معروف فرهادی، به ذکر مشخصات چند فیلم دیگر ایرانی و خارجی بسنده می‌کنیم:
– برف روی کاج‌ها: محصول1390‌، به کارگردانی پیمان معادی، دربارۀ زنی است که با خیانت همسرش مواجه می‌شود. زن با علاقه‌مند شدن به فرد دیگر، در دوراهه‌ای بحرانی قرار می‌گیرد که باید دست به تصمیمی حساس بزند.
– بی‌پولی:محصول 1386، به کارگردانی حمید نعمت‌الله، دربارۀ زوج جوانی است که درگیر یک دورۀ بیکاری و بی‌پولی می‌شوند و سعی در حل مشکلات دارند، اما تلاش آنها اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. 
– پول را بردار و فرار کن:محصول 1969م. با کارگردانی و بازی کمدین معروف امریکایی وودی آلن است. فیلم به شیوۀ شبه مستند ساخته شده و داستانی طنز از سارق بی‌دست‌و‌پایی است که برای حفظ زندگی خود و خانواده‌اش دچار دردسرها و بحران‌های پی‌در‌پی می‌شود.
« پنج نفری که در بهشت به ملاقات شما می آیند»، کتاب است خواندنی از میچ آلبوم، روزنامه‌نگار و نویسندۀ مشهور و خلاق آمریکایی دربارۀ مرگ و دنیای پس از حیات.
ادی پیرمردی است بازنشستۀ ارتش که در یک شهربازی ساحلی، شغل تعمیرکاری و نگهبانی دارد و در شروع داستان در اثر سقوط یکی از وسایل بازی، در سن 83 سالگی و در حالی که سعی در نجات دخترکی دارد، کشته می‌شود . ادی بعد از مرگ به بهشت می‌رود؛ اما بهشت با آن چه تصور او بوده است، تفاوت بسیار دارد. در آنجا 5 نفر متنظر او هستند تا علت اتفاقات گوناگون زندگی او را برایش توضیح داده و به او آرامش دهند. او در این کتاب می گوید بهشت مکانی برای درک کردن زندگی خاکی است . 
آلبوم یک مسیحی معتقد است که موضوعات مورد علاقه‌اش «حيات پس از مرگ» و «عبور از زندگي زميني» است. ترجمۀ فارسی کتاب را در ایران ناشران گوناگونی منتشر کرده‌اند که از جملۀ آن‌ها نسخۀ انتشارات جیحون به چاپ های مکرر رسیده است. 
از روی نسخۀ اصلی این کتاب، در آمریکا فیلمی ساخته شده به نام The five people you meet in heaven که بسیار جذاب و دیدنی است. این فیلم به فارسی نیز ترجمه شده و نسخۀ ویدئویی آن در دسترس است.
 
بستن