مهـــارت تصمیم گیری

آگاهی‌های بیشتر

کتاب

تاکنون کتاب‌هاي زيادي دربارة مهارت‌هاي زندگي در کشورمان‌ منتشر شده است. در يکي از اين کتاب‌ها که در 8 جلد و از سوي دکتر ‌حسين خنيفر و مژده پورحسيني توسط‌ انتشارات هاجر (مرکز مديريت حوزه‌هاي علمية خواهران قم) و در سال 1385 به چاپ رسيده است، مؤلفان در ابتکاري تازه، مفاهيم امروزي مهارت‌هاي زندگي را با آموزه‌هاي مطرح شده از سوي حضرت‌ علي (ع) در نهج‌البلاغه تطبيق داده‌اند که به ويژه ‌جلد «‌تصميم‌گيري» آن جالب توجه است. در اين کتاب آمده است: «‌يکي از مهم‌ترين عوامل اساسي گرفتن تصميم درست، مشورت ‌کردن و سهيم ‌کردن عقول ديگران در گرفتن تصميمي نهايي است. اين نکته از چشمان امام (ع) پنهان نمانده است‌، چرا که مي‌فرمايد: «کسي که از افکار و آراي گوناگون استقبال کند، صحيح را از خطا خوب شناسد.» اگر به چنين مباحثي علاقه‌مند هستيد، اين مجموعه کتاب‌ها را به دست آوريد و بخوانيد.
«پينوکيو، آدمک چوبي»، نوشتۀ کارلو کولودي با ترجمۀ صادق چوبک از مجموعه کتاب‌هاي شکوفه وابسته به انتشاراتاميرکبير است.
پينوکيو، عروسکي چوبي است که هميشه با تصميم‌هاي اشتباهش، خود را به دردسر مي‌اندازد. ماجراهاي عجيب پينوکيو، روايتي ظريف از خطاها و اشتباهات رايج انسان‌ها در زندگي است.
شايد مجموعۀ انيميشني معروف پينوکيو يا فيلم‌هاي سينمايي با اين عنوان را هم ديده باشيد، اما کتاب پينوکيو لطف ديگري دارد. خواندن آن را به همه توصيه مي‌کنيم.

وبسایت و وبلاگ

خانه توانگري، سايت رسمي دکتر عليرضا شيري است که در آن مهارتهاي ارتباطي گوناگون موجود در روابط همسران آموزش داده مي‌شود. وي که دانش‌آموختة رشتة روان‌شناسي و کارشناس برخي از برنامه‌هاي راديو و تلويزيون است، در اين سايت اطلاعات گوناگوني را راجع به مهارتهاي زندگي از جمله تصميم‌گيري ارائه کرده است. 

فیلـم آمـوزشـی و کلیپ ها

فيلم «واکنش پنجم» به کارگرداني تهمينه ميلاني سال 1382 به روي پردۀ سينما رفت. فيلم، روايت زندگي زني به نام فرشته است که همسرش را در اثر يک سانحۀ تصادف از دست مي‌دهد و پدرشوهرش حاج‌صفدر که مردي بانفوذ و ثروتمند است، اصرار دارد عروسش با پسر ديگر او ازدواج کند. حاج‌صفدر حاضر نيست سرپرستي دو فرزند فرشته را به او واگذار کند، مگر اين‌که او اين شرط را بپذيرد. فيلم، مقاومت فرشته در برابر تصميم حاج‌صفدر را نشان مي‌دهد.
در فيلم‌هاي ديگر تهمينه ميلاني مانند «دو زن» و «افسانۀ آه» هم، موضوع تصميم‌گيري محور قرار گرفته است.
«تصميم‌گيري درون ابرها»، يک فيلم سينمايي است که در آن مراحل گوناگون اتخاذ تصميم در زندگي روزمرة يک انسان را مشاهده مي‌کنيم. در اين فيلم، خانمي که خلبان يک بوئينگ مسافري است، در آخرين پروازش با رعد‌و‌برق‌هاي شديدي مواجه مي‌شود که باعث اختلال در پرواز و فرود اضطراري وي مي‌شود. او طي جلسه‌اي از کار برکنار شده و از پدرش که در اين جلسه سمتي داشته است، دلخور مي‌شود، اما سعي مي‌کند ثابت کند که جو ناپايدار، باعث اين فرود اضطراري شده است. بنابراين، به گروه تحقيقاتي مي‌پيوندد و گام به گام براي اثبات تصميم درستي که اتخاذ کرده است، پيش مي‌رود. در اين فيلم اگرچه يک حادثة هيجاني را مشاهده مي‌کنيم، ولي بسياري از مراحل اتخاذ تصميم عاقلانه که در اين کتاب هم به آن‌ها اشاره‌هايي شد، در تصميم‌گيري درون ابرها، به چشم مي‌خورد. والري نيهاس، جان سيسنيوک و مکس تيدوف در اين فيلم که محصول سال ۲۰۰۹ کشور آلمان است، بازي کرده‌اند. فيلم از سيماي جمهوري اسلامي ايران نيز پخش شده است.
مجموعۀ تلويزيوني «پدرسالار» به تهيه‌کنندگي و کارگرداني اکبر خواجويي، محصول سال 1372 است. در اين مجموعه، بازيگران سرشناسي چون محمدعلي کشاورز، حميده خيرآبادي و جميله شيخي به ايفاي نقش پرداخته‌اند. پدرسالار، داستان خانواده‌اي است که در آن همۀ تصميم‌ها توسط اسدالله پدر سختگير و در عين حال مهربان خانواده گرفته مي‌شود. اسدالله پسرانش را وا مي‌دارد که پس از ازدواج، در خانۀ بزرگ او زندگي کنند، اما در مورد دخترانش چنين نظري ندارد. عروس جديد خانواده که به دنبال زندگي مستقل است، به مخالفت با پدرشوهر خود برمي‌خيزد و اين تصميم، سرآغاز ماجراهاي جديدي در فاميل مي‌شود. 
مجموعۀ تلويزيوني پدرسالار، هم از فروشگاه‌هاي سروش و هم از طريق اينترنت قابل خريداري است.
تصميم‌گيري علاوه بر مباحث مرتبط با مهارت‌هاي زندگي و ارتباطات خانوادگي، در علم مديريت هم يکي از موضوعات شيرين و پردامنه است. با اين وجود، بسياري معتقدند اگر به شيوة مطالعات تطبيقي عمل کنيم، مي‌توانيم از مباحث تصميم‌گيري در مديريت، در حوزة مهارت‌هاي زندگي هم بهره ببريم. دقيقاً بر همين اساس است که در سال‌هاي اخير، برخي تعريف مديريت را بسيار خلاصه کرده و گفته‌اند : « مديريت، يعني تصميم‌گيري.» 
در ويدئوي کوتاه تقريباً 5 دقيقه‌اي که نشاني آن در زير قرار داده شده است، هنري مينتزبرگ، از استادان شناخته شدة مديريت، سخناني به زبان انگليسي را همراه با نمودارهايي دربارة تصميم‌گيري ارائه مي‌دهد.

پادکست

دکتر اسپنسر جانسون، نويسنده و سخنور برجسته‌اي است که در سراسر جهان با آثار بديع خود شناخته شده است. او مؤلف کتاب‌هاي معروف«چه کسي پنير مرا جابجا کرد؟»،«مدير يک دقيقه‌اي» و«پدر و مادر يک دقيقه‌اي» است. او کتاب ديگري دارد با نام« بله يا خير: راهنماي تصميم گيري بهتر»؛ در اين کتاب با ده‌ها روش کاربردي در زمينه‌هاي گوناگون تصميم‌گيري در زندگي آشنا مي‌شويم.
بستن