مهـــارت روابط بین فردی و ارتباط موثر

آگاهی‌های بیشتر

پایان نامه و پژوهش

زهرا ابراهیمی در پایان‌نامة کارشناسی خود در پاییز 1391 به بررسی عوامل مؤثر در تحکیم رابطة میان زوجین در خانواده از منظر آیات و روایات پرداخته است. در چکیدهای از این پایان‌نامه آمده است: 
خانواده بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی است که مرکز تربیت انسانها و تعیین‌کنندة سرنوشت آدمی است. خداوند متعال با قرار دادن مودت و رحمت بین زوجین، خانواده را محل آرامش جسم و جان آدمی قرار داده است. 
تحکیم بنیاد خانواده، دو مرحلة حساس دارد؛ شیوة همسرگزینی و شیوة همسرداری. انتخاب همسر اگر بر اساس معیارهای ایمان، اخلاق، کفویت، اصالت خانوادگی و … صورت گیرد، رضایتمندی از زندگی زناشویی را به دنبال خواهد داشت. پس از ازدواج نیز، تحکیم بخشیدن به روابط زوجین و تقویت مودت و رحمت، نیازمند رعایت مهارتهای ارتباطی است که به طور جامع و کامل در آیات و روایات بیان شده است.
در این میان جامع‌ترین دستور دین به مردان، حسن معاشرت با زنان است و کاملترین رهنمود دین به زنان، حسن التبعل (خوب شوهرداری کردن) است که از همة ابعاد، ارتقای روابط خانوادگی را در پی دارد.

کتاب

كتاب حقوق و مسئوليت هاي انسان در ارتباطات كلامي فردي و جمعي، نوشته حسين صدري نيا، انتشارات سايه روشن 1390، 192صفحه، رقعي،4 هزار تومان. 

به نقل از همشهری آنلاین : 
حسین صدری نیا، روزنامه‌نگار و مولف که پیش از این چهار اثر مرتبط با حوزه‌های ارتباطات ،اخلاق و قرآن را منتشر کرده بود، کتاب «حقوق ومسئولیت های انسان درارتباطات کلامی فردی وجمعی» را از سوی نشر«سایه روشن» روانه بازار کتاب کرد به گزارش همشهری‌آنلاین مولف در فصل اوّل کتاب حقوق ومسئولیت‌های انسان در ارتباطات کلامی ، ظرفیّت‌های ارتباطی جسم و روح انسان را تبیین و تصریح کرده که هر مخلوقی در نظام هستی برای بشر حامل پیام است. 
«برتری‌های نبأ بر خبر در کلام وحی» عنوان فصل دوّم این کتاب است که در آن هشت امتیاز مهم نبأ در مقایسه با خبر تشریح شده‌اند. 
فصل سوم این کتاب به «حقوق ومسئولیت‌های انسان به عنوان منبع پیام» اختصاص یافته و در چهارمین فصل نیز «حقوق ومسئولیت‌های انسان به عنوان مخاطب پیام» مورد توجه قرار گرفته است. 
در بخشی از مقدمة این کتاب آمده است : معمولاً فضای جوامع بشری را بیش ازپیام‌های مفید وآگاه کننده، پیام‌ها و اخبار لغو و بی‌فایده یا دروغ و گمراه کننده احاطه می‌کنند که این وضعیّت با پیدایش فناوری‌های جدید ارتباطی رفته رفته تشدید و تشخیص پیام‌های درست از نادرست روز به روز دشوارتر شده است. 
در سطح ارتباطات بین‌فردی ،اگرچه ارتباط کلامی چهره به چهره(رو در رو)هنوز هم به میزان کمتری نسبت به قبل در جوامع بشری جریان دارد،با این وصف امکاناتی نظیر تلفن اعم ازثابت و همراه ،کامپیوتر،اینترنت و نظایر اینها که ابتدا به عنوان یک واسطه تسهیل و تسریع درفرآیند ارتباطات میان‌فردی حضور یافته بودند، به تدریج با ارائة امکانات جدیدی همچون بازی‌های رایانه‌ای،بلوتوث و…،خود را همنشین و طرف ارتباط انسان کرده و هرکدام به طریقی آدمی را به خود مشغول ساخته‌اند تا جایی که در حال حاضر بخش قابل توجهی از اوقات روزمره شهروندان حتّی در جوامع توسعه‌نیافته به جای اینکه به انواع فعالیت‌های مفید و ثمربخش اختصاص یابد، در مؤانست با این تجهیزات سپری می‌شود. 
تجربه دوقرن گذشته نشان می دهد که رسانه ها به ویژه درکشورهای جهان سوّم، اغلب بیش ازآنکه وسیله ای درخدمت آگاهی بخشی به جامعه باشند،ابزاری برای سوق دادن مخاطبان به سوی اهداف مورد نظرگردانندگان خودبوده اند و به همین دلیل اکنون درآغازدهة دوّم ازهزارة سوم میلادی که انواع رسانه هابا تکیه برفناوری های نوین ،عرصة های گوناگون ارتباطات فردی وجمعی را درنوردیده وانسان هارا آماج تبلیغات وبمبارانهای سمعی وبصری منفعت طلبانة خود قرارداده اند،می توان ادعاکرد که دورة جدیدی ازبردگی ،استثماروبهره کشی از انسان آغازشده، با این تفاوت که درگذشته برده داری نوعی ظلم واستثمارمشهود،فردی وجسمی بوده وامروزه به ظلمی نامشهود،جمعی ومجازی تبدیل شده است. 
یادآور می‌شودکتاب‌های «ارتباط هستی وانسان با خدا(تکوینی وتشریعی)، عالم ذر، عالم صلب وترائب و ارتباط انسان با گذشتگان وآیندگان» عناوین چهار کتاب قبلی این مؤلّف بوده‌اند.

وبسایت و وبلاگ

در وبلاگ دكتر خليل علي محمدزاده (مهر 1345 )، مطالب خواندني فراواني دربارة علوم پزشكي و نيز روان شناسي به چشم مي خورد . در اين وبلاگ، هشتادوهشتمين مطلب به ارتباطات كلامي و غيركلامي اختصاص يافته است. به نشاني زيربروید و از مقالة دكتر خليل علی محمدزاده لذت ببريد

فیلـم آمـوزشـی و کلیپ ها

«آقکند»، یک فیلم داستانی 16 دقیقه‌ای و محصول ایران است که تهیه‌کنندگی و کارگردانی آن را داود رجبی عهده‌دار بوده است. این فیلم که در جشنوارۀ فیلم رشد و چند جشنوارۀ داخلی و خارجی دیگر به موفقیت‌هایی دست یافته است، به بررسی ارتباط مؤثر یک معلم فارس‌زبان با دانش‌آموزان غیرفارس‌زبان خود در یکی از روستاهای ترک‌نشین می‌پردازد. این فیلم به رغم کوتاه بودن، آن‌چنان تأثیر‌گذار است که مخاطب را به راحتی با خود همراه می‌سازد. 
از مهرماه 91، در کتاب تفکر و پژوهش پایة ششم ابتدایی هم نمایش این فیلم و سپس گفت‌و‌گو دربارۀ محتوای آن بین دانش‌آموزان و آموزگاران در برنامۀ درسی قرار گرفته است. با جست‌و‌جوی عبارت «آقکند» در اینترنت، به انبوهی از وبلاگ‌های معلمان پایۀ ششم برمی‌خورید که فایل این فیلم را برای دانلود قرار داده‌اند. ضمن این‌که نشانی زیر در گنجینة فیلم جشنواره‌های رشد، منبع اصلی بارگذاری آن است:
« آخر هفته خانوادگي يا Family Weekend » يك فيلم سينمايي به زبان انگليسي است كه كارگرداني آن را بنجامين اپس برعهده داشته است. در اين فيلم يك دختر 16 ساله وقتي پدر و مادرش مسابقه اي را كه او در آن شركت دارد، فراموش مي كنند، آن ها را به گروگان مي گيرد و … . بهتر است بقيه ماجرا را كه در قالب يك داستان براي برقراري ارتباط مؤثر در خانواده جريان مي يابد، پس از تهيه فيلم، مشاهده و پيگيري كنيد.
بستن