مهـــارت تفاهم و همدلی

آگاهی‌های بیشتر

پایان نامه و پژوهش

خانوادة مطهر، وبگاهي است که اطلاعات جمع‌و‌جور و خواندني متفاوتي را براي خانواده‌ها ارائه مي‌دهد. در اين وبگاه، در ارتباط با تفاهم و اين‌که چگونه زنان و شوهران مي‌توانند همسر مناسبي براي يکديگر باشند، توسط دکتر محسن بهشتي‌پور مقاله‌اي به رشته تحرير درآمده است که خواندنش خالي از لطف نيست. اين مقاله را در نشاني زير بخوانيد

وبسایت و وبلاگ

مجتبي مجد فريماني، وبلاگي دارد با نام «شمسه». در اين وبلاگ او اطلاعات و مطالب خواندني گوناگوني را دربارة مسايل اجتماعي و در قالب پست‌هاي متفاوت به اشتراک مي‌گذارد. در نشاني زير مي‌توانيد يک مطلب خواندني از او راجع به همدلي و تفاهم را بخوانيد:

فیلـم آمـوزشـی و کلیپ ها

قربان محمدپور، فارغ‌التحصيل کارگرداني در دورة کارشناسي و فارغ‌التحصيل ادبيات‌نمايشي در مقطع کارشناسي‌ارشد از دانشکده سينما- تئاتر دانشگاه هنر است. او تاکنون فيلمنامة آثاري چون «راننده تاکسي»، «زن‌ها فرشته‌اند» و «خروس جنگي» را نوشته است و کارگرداني فيلم‌هاي «دل بي‌قرار» و «زبان مادري» را در کارنامه دارد.‌ در فيلم سينمايي زبان مادري، او موضوع تفاهم و همدلي را در خانواده‌هاي ايراني دستماية کارش قرار داده است. به اعتقاد اين کارگردان، در بسياري از خانواده‌هاي ايراني، به رغم آن که اعضاي خانواده «زبان مادري» يکساني دارند، ولي همدلي و تفاهم رخ نمي‌دهد. به گفتة محمدپور، او سوژة فيلمش را از شعر معروف مولانا دريافت کرده و با واکاوي در چالش‌هاي خانواده‌هاي امروزي، به موضوع طرح شده در فيلم رسيده است. اين فيلم در سينماهاي کشورمان اکران شده و از طريق موسسة رسانه‌هاي تصويري هم قابل تهيه است.
خانة سبز، مجموعه‌اي تلويزيوني به کارگرداني مشترک بيژن بيرنگ و مسعود رسام بود که در دهة 70 از شبکة دوم سيما پخش مي‌شد. داستان در مورد ساکنان آپارتماني است که با هم فاميل هستند و نوعي از همدلي و تفاهم مثبت و سازنده بين آن‌ها جريان دارد. اين مجموعه که در زمان پخش، بسيار پربيننده بود، با بازي درخشان شادروان خسرو شکيبايي، به عنوان خاطره‌اي ماندگار در اذهان مردم ثبت شد. 
اين مجموعه، علاوه بر آن‌که در قالب يک بستة لوح فشرده در فروشگاه‌هاي عرضة محصولات فرهنگي قابل تهيه است، از طريق بعضي سايت‌ها نيز امکان دانلود دارد. براي اطلاعات بيشتر به سايت شرکت صوتي و تصويري سروش مراجعه کنيد.
برنامة دين، نشاط، زندگي با سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين مستشاري، با عنوان مهارت همدلي، در شهريور ۱۳۹۱ در صحن جمهوري اسلامي حرم مطهر رضوي در مشهد برگزار شد. ويدئويي از خلاصة اين سخنراني را در نشاني زير مي‌توانيد ببينيد و بشنويد:
بستن